O Achatinách

Chov afrických šneků ACHATINA
Achatiny všeobecně
 
Achatina neboli česky oblovka je největší suchozemský plž .
Její domovinou jsou tropické lesy střední Afriky. V tamních oblastech je tak přemnožena, že auta na jejím slizu často dostávají smyk. Většinu času však tráví zahrabána v zemi, za potravou vylézá až v noci. Živí se shnilým listím a plody které spadnou ze stromů. Achatiny se dožívají asi 8mi let. Pohlavní dospělost u nich nastává kolem prvního roku života. U nás se achatiny prodávají jako domácí mazlíčci.  Jsou to na čas velmi nenáročné společnice, které vás vždy přivítají vystrčenými tykadly.
 
Potrava
 
Achatiny a šneci obecně nejsou vybíraví tvorové. Za to jejich spotřeba potravy je obrovská.
Co se potravy týče, nejsou achatiny nijak zvlášť náročné, ochotně zkonzumují i kuchyňské zbytky jako odřezky z jablka, okurky apod. Ovoce se však zpravidla setkává s menším nadšením než zelenina.
 
Potrava musí být kvalitní, rozhodně se musí dávat pozor na plísně, které by mohly achatinám ublížit. Zbytky potravy je nutné druhý den odstranit, aby se nezkazily. Achatiny jsou noční zvířata, proto je nejvhodnější je krmit večer, aby měly potravu čerstvou. Vodu není nutné achatinám dodávat zvlášť. Tu totiž získávají z potravy nebo se napijí ze stěn šnekária po rosení. Mnoho achatin se však rádo koupe, proto je vhodné dát jim do šnekária nízkou nádobu s vodou. U malých achatin se „bazének“ nedoporučuje, protože by se v něm mohly utopit. Velice důležitou součástí výživy je sépiová kost, která nesmí ve šnekáriu nikdy chybět. 
 
 
Vybavení terária
 
Achatinám je lepší pořídit prostornější terárium nejen kvůli jejich velikosti, ale také kvůli pohodlí. 
Nejvhodnější rozměry terária pro dvě achatiny jsou 50*30 cm a více. Jako podestýlku je dobré zvolit kokosovou drť tzv.lignocel. Prodává se ve zverimexech,zahradnictvích a hobby centrech. Vypadá jako dřevěná cihla, ale po namočení do vody začne měknout. Celý proces trvá asi 30 minut. Vše záleží na velikosti cihly a množství vody. Kvůli estetičnosti a udržení vlhkosti je vhodné do šnekária přidat nějaké rostliny. Jako nejvhodnější se považují potos a mech.
 
 
 
 
 
o